Pred stavbou plotu

Záhradné ploty slúžia na ohradenie záhrady a zároveň tvori výtvarný prvok. Tam, kde je to možné, sa ako ochrana napríklad proti zveri alebo domácim zvieratám osvedčili ploty z drôteného pletiva.

Než začnete so stavbou plotu, informujte sa u príslušného miestneho stavebného úradu, aké predpisy musíte dodržať. Väčšinou býva stanovená výška plotu, často je tiež predpísaný typ plotu, predovšetkým na strane do ulice

Bočné ploty napríklad k susedom alebo k nezastavaným pozemkom nie sú tak prísne regulované. Po dohode so susedmi a po prípadnom rozdelení nákladov môžete použiť lacné drôtené pletivo, ktoré možno zakúpiť v ľubovolných dĺžkach a v najrôznejších výškach.

Prednostne použite nehrdzavejúce stĺpiky. napríklad betónové, ktoré možno objednať v predajniach so stavebným materiálom alebo ich môžete sami vyrobiť z okenných prekladov (ako nato v našom návode). Vhodné sú samozrejme tiež palisádové drevené koly, ktoré však musíte najskôr impregnovať. Pri stavbe sa používa napnutá šnúra, ktorá udáva výšku a smer plotu. Namáhavé skúšobné osadzovanie ťažkých betónových stĺpikov si ušetríte, keď stĺpik nahradíte skúšobnej drevenou latou o rovnakej dĺžke ako stĺpiky as jej pomocou skúšate, či už bola vykopaná dostatočná hĺbka pre osadenie stĺpika.

Po zapustenie plotných stĺpikov dobre utlačte výplňový materiál. Pri hĺbke 1 m nemusíte používať betón, postačí dobre udupaná zemina. Medzi stĺpiky môžete vyliať nízke betónové sokle, ktoré slúžia k spevneniu plotu a nedovolí hydine alebo králikom podliezať plot.

Betónové sokle môžu byť založené do nezamŕzajúcej hĺbky, nie je to však nevyhnutné, lebo nejde o nosné prvky a sokle nie sú priamo spojené s plotními stĺpiky. Priebežné pásové základy sa zabetónovanými plotnými stĺpikmi však musí byť založené mrazuvzdorné.

Ak hľadáte podrobný návod stavby plotu, prečítajte si náš článok Stavba plotu – postup