Stavba plotu – postup

Betónový plot Najprv odstránime starý zničený drôtený plot. Do jeho kovových stĺpikov natiekla voda a stĺpiky sú hrdzavé. Stĺpiky vrátane starého drôteného pletiva by mali skončiť v zbernom dvore ako surovina určená na recykláciu. Betónové múry sa musia zbúrať a odstrániť ako stavebnú suť.
Betonový plot Ako stĺpiky pre plot sa veľmi dobre hodia obyčajné okenné preklady. Sú pevné a väčšinou aj dostatočne odolné voči poveternosti. Dva preklady, ktoré zlepíme lepidlom na obklady, vytvoria dostatočne pevný plotný stĺpik o štvorcovom priereze. Pri obvyklej dĺžke 200 cm možno tieto preklady zapustiť asi 1 meter do zeme a pevne ich tak ukotviť. Ak má byť plot vyšší, použite dlhšie preklady.
Betonový plot K vykopaniu jám pre stĺpiky sa výborne hodí ručný rýľ, ktorý sa predáva v obchodoch so záhradníckymi potrebami. Tento dvojitý rýľ umožňuje vykopaní úzkych, hlbokých jám. Rovnako dobre však môžeme použiť aj obyčajný rýľ a lopatu.
Betonový plot Po osadení prvého stĺpika a zasypania zeminou musíme kyprý materiál dobre udusí. Dobre sa k tomu hodí palica na zatĺkanie.
Betonový plot Plotové stĺpiky musia stáť v dokonale zvislej polohe. Skontrolujeme ich pomocou vodováhy, a ak je to potrebné, môžeme polohu stĺpika ešte opraviť. Tento plot vzniká presne na hranici pozemku. Hraničný kameň samozrejme nesmieme pri vykonávaní výkopu posunúť ani zasypať.
Betonový plot Plot prebieha po celej dĺžke priamo na hranici pozemku. Musíme sa preto o jeho stavbe najprv dohodnúť so susedmi. Pred začatím stavby tiež stanovíme rozostupy medzi stĺpikmi.
Betonový plot Postavíme debnenie z dosák. Pred betónovaním sa odporúča natrieť dosky olejom. Uľahčí sa tým neskoršia demontáž debnenia. Debnenie je upevnené kliešťami alebo skrutkovacími stužidlami.
Tieto pomôcky si prípadne môžete požičať od stavebných firiem. Kompletné debnenie si potom môžete za primeraný poplatok prenajať v špeciálnych požičovniach. V našom prípade sme betonovali vo dvoch fázach vždy každej druhej pole plotu, pretože sme nemali debnenia na celý plot. Sokel nesmie byť v žiadnom prípade spojený so stĺpiky, preto vkladáme k stĺpikom deliace pásky.
Betonový plot Pripravené debnenie pojme veľké množstvo betónu, ktorý namiešame v miešačke. U jednoduchého záhradného plota nemusíme vykonávať oceľovú výstuž. Po naliatí betónu a jeho rozdupávania uhladíme betón murárskou lyžicou.
Betonový plot Po zaschnutí betónu prídu na rad zostávajúce polia. Debnenie osadíme tak, aby nadväzovalo na hotové sokle, a rovnako ako predtým je vyplníme betónom. Betón musíme počas vysychania niekoľkokrát postriekať vodou, aby pomalšie tvrdnul a nevznikali v ňom trhliny.
Betonový plot Na stĺpcoch vytvoríme čiapočky z malty, aby lepšie odtekala dažďová voda. Murárskym hladidlom natiahneme na stĺpiky tenkú vrstvu lepidla na obklady, ktoré chránia stĺpiky pred dažďom a zakrýva spoje.
Betonový plot Drôtené pletivo sa upevní buď na vnútornú alebo na vonkajšiu stranu stĺpikov a vypne sa. Môžeme však tiež vyplniť pletivom jednotlivé plochy medzi dvoma stĺpikmi. V tomto prípade musíme stĺpiky prevŕtať a otvory pretiahnuť vypínacej drôt. Po upevnení drôteného pletiva a vypnutí drôtu môžeme drôtený plot použiť ako podperu pre popínavé rastliny.
Betonový plot Počas osadzovania jednotlivých drôtených polí alebo po ich osadenie sa natiahnu vypínacej drôty. U každého drôtu použijeme jednu napínacie svorku. Tým dosiahneme potrebnej pevnosti plotu.
Betonový plot U každého drôteného poľa navlečieme po oboch stranách upevňovacie tyč, ktorá je potiahnutá umelou hmotou. Tieto tyče nemusíme používať, ak upevňujeme drôtené pletivo na vonkajšiu stranu stĺpikov.
Betonový plot K upevneniu pletiva na stĺpiky postačia krátke drôty nastrihané z role vypínacieho drôtu. Tieto drôty zakrútime kombinačkami. Pomocou tyčí sa nám podarí pripevniť plot rovno k stĺpikom.
Betonový plot Jednotlivé drôtené polia ľahko oddelíme z rolky pletiva, a to tak, že vypletieme jeden drôtený článok.
Podobne ako tu môžeme vypnúť drôtené pletivo na vnútornej alebo vonkajšej strane stĺpikov.

Počas stavby plota vznikol tiež dláždený chodník. Hustý drôtený plot oddeľuje záhradu od výbehu hydiny.

Článok je ukážkou z knihy: Ploty, zídky a živé ploty

Pokiaľ máte záujem o montáž gabionových plotov Zenturo, tak sa pozrite na stránky www.gabiony-zenturo.sk